Rozliczenie niedoboru wody

 I    Informacja dotycząca rozliczenia niedoboru wody

Na podstawie  „Regulamin zasad rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi” koszty niedoboru wody w poszczególnych budynkach (wynikające z różnicy klas wodomierzy, ilości nieopomiarowanej wody w instalacji wewnętrznej, braku jednoczesności odczytów) są rozliczane na poszczególne budynki.

   W związku z Państwa pytaniami dotyczącymi rozliczenia powstałego niedoboru wody  pomiędzy wodomierzem głównym, a sumaryczną ilością zużytej wody wykazaną  przez wodomierze lokalowe, Spółdzielnia pragnie przybliżyć Państwu od strony technicznej uwarunkowania powodujące powstawanie różnic,

Przyczyny powstawania  tego zjawiska to przede wszystkim :

  1. W największym stopniu różnica wielkość niedoboru zależy od różnicy dokładności pomiaru zamontowanych urządzeń. SAUR NEPTUN GDAŃSK od kilku lat montuje nowoczesne wodomierze objętościowe odczytywane  radiowo. Nasze wodomierze lokalowe są urządzeniami pomiarowymi strumieniowymi. Bardzo precyzyjne wodomierze główne, liczą bezpośrednio objętość wody przechodzącej i rejestrują zużycie na poziomie przepływu 2 l/h, gdy tymczasem wodomierze lokalowe, przeliczające pośrednio prędkość strumienia wody na jej objętość rejestrują zużycie dopiero na poziomie 8-10 l/h. Jak wynika z danych uzyskanych z SAUR NEPTUN GDAŃSK w wielu  naszych budynkach wodomierze główne rejestrują zużycie przez całą dobę. Jest to dowód na to, że w budynkach występuje stały, niewielki pobór wody np. nieszczelne krany lub spłuczki. Wodomierze lokalowe nie są w stanie wykryć takiego zużycia ponieważ odbywa się ono poniżej progu ich rozruchu, ale dokładniejszy wodomierz główny wszystko rejestruje. Te urządzenia znajdują się w Państwa mieszkaniach i bardzo prosimy o sprawdzanie ich szczelności.  Do 2014 roku Spółdzielnia wymieniając wodomierze po 5-letnim okresie ważności legalizacji nadal montowała urządzenia strumieniowe. Jednak dostrzegając wagę problemy podjęliśmy decyzję, aby od 2015 roku montować we wszystkich mieszkaniach dla których upłynął okres ważności legalizacji, wodomierze wyższej klasy –np. objętościowe. Niestety na podstawie otrzymanych propozycji cenowych koszt jednego wodomierza objętościowego to wydatek rządu 120-130 złotych netto (dla porównania wodomierze strumieniowe kosztowały w 2018 roku 54 złotych netto).
  2. Niejednoczesność odczytów wodomierzy indywidualnych oraz wodomierza głównego w stosunku do lokalowych. SAUR NEPTUN GDAŃSK zbiera odczyty radiowo w okresie zbliżonym do końca miesiąca, Spółdzielnia w ostatni dzień roboczy okresu rozliczeniowego.

Do wszystkich budynków znajdujących się w zasobach SM „Zakoniczyn” jak również zarządzanych Wspólnot doprowadzone są oddzielne przyłącza wody, które są  opomiarowane wodomierzem głównym montowanym przez SAUR NEPTUN GDAŃSK. Stan wodomierza jest podstawą comiesięcznego fakturowania odrębnie dla każdego budynku. Wodomierze główne posiadają 5-letni okres ważności cech legalizacyjnych i po tym okresie SAUR NEPTUN GDAŃSK dokonuje ich wymiany.

    Wszystkie lokale mieszkalne, usługowe oraz pomieszczenia techniczne, w których znajdują się punkty poboru wody są opomiarowane wodomierzami indywidualnymi. Na podstawie obowiązujących w Spółdzielni uregulowań prawnych, rozliczenie wnoszonych przedpłat za zużycie wody odbywa się w okresach półrocznych, w oparciu o odczyty dokonane przez pracowników Spółdzielni w budynkach z wodomierzami znajdującymi się na klatkach schodowych.  Kwestią bezsporną jest to, że wskazanie wodomierza głównego w budynku odzwierciedla stan wody zużytej tylko i wyłącznie przez mieszkańców tego budynku (pomniejszone o zużycie w pomieszczeniach administracyjnych, jeżeli takie są w budynku). Powstała różnica musi być sfinansowana proporcjonalnie do poboru wody przez poszczególnych mieszkańców – w oparciu o obowiązujący regulamin. Koszty związane ze zużyciem wody w pomieszczeniach administracyjnych są rozliczane w kosztach Administracji, natomiast woda używana do podlewania obciąża koszty utrzymania zieleni.

   W naszych budynkach niedobór wody waha się od 2% do 8% w sporadycznych przypadkach przekracza 8%  (na 31.12.2018 były to cztery budynki). Od stycznia 2014 roku, czyli od momentu zmiany zasad rozliczania niedoborów Spółdzielnia podejmuje szereg działań mających wyjaśniać powstawanie dużych różnic i zmniejszyć ich wielkość

– prowadzone są odczyty pośrednie w niektórych budynkach co dwa, trzy tygodnie,

– montowane są w budynkach dodatkowe liczniki podpionowe w celu zawężenia strefy w której różnice są największe,

– doprowadziliśmy do zmiany liczników głównych w dwóch budynkach,

– nawiązaliśmy współpracę z SAUR NEPTUN GDAŃSK w celu przekazywania nam bieżących informacji dotyczących budynków z widocznym stałym poborem wody,

– na wniosek grupy mieszkańców jednego z budynków, zlecono przeprowadzenie ekspertyzy poprawności działania wodomierza głównego w tym budynku.

W 2017 roku Spółdzielnia zamontowała 280szt wodomierzy z odczytem radiowym w budynkach w których urządzenia znajdowały się we wewnątrz lokali, tak aby wyeliminować niejednoczesność odczytu.

  Podsumowując rozliczenie niedoboru wody w niektórych przypadkach to dodatkowy spory jednorazowy wydatek. Problem staje się coraz bardziej widoczny ze względu na rozbieżność dokładności odczytów urządzeń pomiarowych. Spółdzielnie ze swej strony w dalszym ciągu dołoży starań, aby obciążenia finansowe były jak najmniej dotkliwe dla Państwa.

W związku z podjęciem współpracy z SAUR NEPTUN GDAŃSK otrzymujemy „komunikat o ciągłym poborze wody” w Państwa budynku.

Dokonujemy sprawdzenia instalacji przebiegającej w częściach wspólnych (klatki schodowe oraz piwnice) .

Każdorazowo prosimy o sprawdzenie szczelności urządzeń znajdujących się w Państwa mieszkaniach (szczególnie kranów i spłuczek). Prosimy o nie ignorowania tych ogłoszeń i sprawdzenie urządzeń w mieszkaniach. Ciągły niewielki pobór wody rejestrowany  przez wodomierz główny nie jest wykazany przez wodomierze indywidualne, a wpływa na powiększenie niedoboru rozliczanego dodatkowo.

Saur Neptun Gdańsk apeluje, by mieszkańcy dbali o kanalizację

Pieluchy, żwirek z kociej kuwety, żywność, resztki farb to m.in. rzeczy, które mieszkańcy Gdańska wrzucają do swoich toalet. Z tego powodu służby Saur Neptun Gdańsk kilka razy tygodniowo muszą udrażniać przepompownie ścieków, aby zapobiec wylaniu spiętrzonych ścieków. https://www.gdansk.pl/wiadomosci/toaleta-to-nie-smietnik-saur-neptun-gdansk-apeluje-do-mieszkancow,a,164967 Czego nie należy wrzucać do toalety: chusteczki nawilżone pieluchy jednorazowe podpaski, tampony ręczniki papierowe oleje tłuszcze lekarstwa strzykawki resztki jedzenia (także fusy po kawie, herbacie) odpady kuchenne materiały budowlane farby lakiery popiół fragmenty cegieł baterie i akumulatory igły i strzykawki torebki foliowe włosy i sierść zwierząt gumy do żucia niedopałki papierosów gazety i tektury żwirek z kuwety

2020-03-16T17:20:11+01:00 6 lutego, 2019|Uchwały - inne|0 Komentarzy